Nitric acid ACS Reagent, 70%
Fluka
-Wet Chemistry
-Nitric acid
-Chemicals
-Acids & Bases
Nitric acid, ACS Reagent, 70%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £ per (ex VAT)1
| Product Code | 40253H |
|---|---|
| CAS Number | 7647-01-0 |
| MDL Number | MFCD00011324 |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| HS Code | 28061000 |
| Country of Origin | AT |
| Brand | Honeywell |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 7647-01-0 |
| Boiling Point | 42 °C |
| Product Density | 1.190 g/cm3 |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | 37 - 38 % |
Hydrochloric acid
Semiconductor grade (Honeywell 17823), fuming 37%
Container Type: PLASTIC CAN
Danger
GHS07+GHS05
H290+H314+H335
P280+P271+P264+P261+P234
Aluminum sulfate hexadecahydrate, Purum p.a., ≥95.0%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
ORIGINAL NAME: Sodium hydroxide Puriss., meets analytical specification of BP, NF, Ph. Eur., E524, 98-100.5%, pellets, /ORIGINAL NAME., Sodium hydroxide, Puriss., meets analytical specification of BP, NF, Ph. Eur., E524, 98-100.5%, pellets, Container Type: PLASTIC BOTTLE
2-Propanol, Puriss., meets analytical specification of BP, Ph. Eur., USP, ≥99.5% (GC), Container Type: PLASTIC BOTTLE
Magnesium oxide, Purum p.a., heavy, ≥98.0% (based on calcined substance, KT), Container Type: PLASTIC BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required