Acetone for GC Plus
Burdick & Jackson
-Wet Chemistry
-acetone
-Chemicals
-High Purity Solvents
Acetone, for GC Plus, Container Type: GLASS BOTTLE
From £20.23 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 33538 |
|---|---|
| CAS Number | 71-23-8 |
| MDL Number | MFCD00002941 |
| Empirical Formula | C3H8O |
| Molecular Weight | 60.1 g/mol |
| Synonyms | Propyl alcohol |
| HS Code | 29051200 |
| Country of Origin | ZA |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 33% | £61.62 | £24.65 |
| 12+ | 35% | £59.78 | £23.91 |
| 36+ | 37% | £57.94 | £23.18 |
| 72+ | 45% | £50.58 | £20.23 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 71-23-8 |
| Empirical Formula | C3H8O |
| Boiling Point | 96 - 98 °C |
| Product Density | 0.803 - 0.804 g/cm3 |
| Flash Point | 21 °C |
| Synonyms | Propyl alcohol |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.5 % |
1-Propanol
Puriss. p.a., Reag. Ph. Eur., ≥99.5% (GC)
Container Type: PLASTIC BOTTLE
Propyl alcohol
C3H8O
Magnesium nitrate hexahydrate, Puriss. p.a., ACS Reagent, 98.0-102.0%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
ORIGINAL NAME: Sodium phosphate dibasic Puriss., meets analytical specification of BP, Ph. Eur., USP, FCC, E 339, anhydrous, 98-100.5% (calc. to the dried substance), /ORIGINAL NAME., Sodium phosphate dibasic, Puriss., meets analytical specification of BP, Ph. Eur., USP, FCC, E 339, anhydrous, 98-100.5% (calc. to the dried substance), Container Type: PLASTIC BOTTLE
Inert II SPE Columns, Octyl (C8), End-capped, Inert plastic housing with PTFE frits, 1000 mg/6 mL, Container Type: FIBERBOARD BOX
Inert II SPE Columns, Octyl (C8), End-capped, Inert plastic housing with PTFE frits, 500 mg/6 mL, Container Type: FIBERBOARD BOX
Ferulic acid N-ethyl-N,N-diisopropylammonium salt, Matrix substance for MALDI-MS, 95.0%, Container Type: PLASTIC BOTTLE, Packaging Size: 10X10MG
Inert II SPE Columns, Diol, Unendcapped, Inert plastic housing with PTFE frits, 1000 mg/6 mL, Container Type: FIBERBOARD BOX
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required