Nitric acid Semiconductor grade (Honeywell 17818), ≥65%
Honeywell
-Wet Chemistry
-Nitric acid
-Chemicals
-Acids & Bases
Nitric acid, Semiconductor grade (Honeywell 17818), ≥65%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
From £73.30 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 47559 |
|---|---|
| CAS Number | 7664-39-3 |
| MDL Number | MFCD00011346 |
| Empirical Formula | HF |
| Molecular Weight | 20.01 g/mol |
| Synonyms | HF |
| HS Code | 28111100 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 44% | £51.31 | £102.61 |
| 12+ | 47% | £48.56 | £97.12 |
| 36+ | 50% | £45.81 | £91.62 |
| 72+ | 60% | £36.65 | £73.30 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 7664-39-3 |
| Empirical Formula | HF |
| Boiling Point | 105 °C |
| Product Density | 1.170 g/cm3 |
| Synonyms | HF |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | 47.0 - 51.0 % |
Hydrofluoric acid
TraceSELECT™, for trace analysis, 47-51%
Container Type: PLASTIC BOTTLE
Danger
GHS05+GHS06
H290+H300+H310+H330+H314
P284+P280+P271+P270+P264+P262+P260+P234
HF
HF
ORIGINAL NAME: Buffer solution pH 7.0 (20 °C) Green colored, potassium dihydrogen phosphate / disodium hydrogen phosphate, with fungicide, /ORIGINAL NAME., Buffer solution pH 7.0 (20 °C), Green colored, potassium dihydrogen phosphate / disodium hydrogen phosphate, with fungicide, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Benzene Anhydrous, <0.0010% H2O, Container Type: Septum Sealed Bottle
9958 Bulk Silica, 1kg, Container Type: Plastic Pail
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required