iso-Hexane for GC
Burdick & Jackson
-Uncategorized
iso-Hexane, for GC, Container Type: STAINLESS STEEL DRUM
From £29.23 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34668 |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00001878 |
| HS Code | 38220000 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 8% | £537.80 | £33.61 |
| 12+ | 10% | £526.11 | £32.88 |
| 36+ | 12% | £514.42 | £32.15 |
| 72+ | 20% | £467.66 | £29.23 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| Boiling Point | 82 °C |
| Product Density | 0.7767 g/cm3 |
| Flash Point | 8 °C |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.5 % |
Acetonitrile with 0.1% formic acid
CHROMASOLV™ LC-MS, LabReady™ Solvent Blend
Container Type: GLASS BOTTLE, NARROW OPEN
Danger
GHS07+GHS08+GHS02
H225+H302+H332+H319+H370
P280+P271+P270+P264+P260+P243+P242+P241+P240+P233+P210
Triethylamine Anhydrous over molecular sieve, <0.0050% H2O , Container Type: Septum Sealed Bottle
Cyclohexane, Puriss. p.a., ACS Reagent, ≥99.5% (GC), Container Type: Returnable Stainless Steel Drum
HYDRANAL™ - Benzoic acid, Buffer substance for Karl Fischer titration, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Activated Charcoal Norit®, Type Darco® 12x20, from lignite, granulated material, granular, Container Type: METAL DRUM
Sodium hydroxide solution, Volumetric, Reag. Ph. Eur., 1 M NaOH (1N), Container Type: PLASTIC BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required