Rinsing Solution I CHROMASOLV™, LabReady™ Solvent Blend, rinsing agent for LC-MS
Riedel-de Haen
-Uncategorized
Rinsing Solution I, CHROMASOLV™, LabReady™ Solvent Blend, rinsing agent for LC-MS, Container Type: GLASS BOTTLE
From £57.38 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 65730 |
|---|---|
| CAS Number | 110-54-3 |
| Empirical Formula | C6H14 |
| Molecular Weight | 86.18 g/mol |
| HS Code | 29011000 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Burdick & Jackson |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 33% | £174.76 | £69.91 |
| 12+ | 35% | £169.55 | £67.82 |
| 36+ | 37% | £164.33 | £65.73 |
| 72+ | 45% | £143.46 | £57.38 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Burdick & Jackson |
| CAS Number | 110-54-3 |
| Empirical Formula | C6H14 |
| Boiling Point | 66 - 69 °C |
| Product Density | 0.660 - 0.668 g/cm3 |
| Flash Point | -26 °C |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 97 % |
n-Hexane
for HPLC
Container Type: GLASS BOTTLE
Danger
GHS08+GHS07+GHS09+GHS02
H411+H373+H361f+H336+H315+H304+H225
P210+P260+P280+P284
C6H14
Inert II SPE, Empty Columns, Empty 8 mL column, bulk, Container Type: FIBERBOARD BOX
Potassium hydroxide solution, for HPLC, ~45%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
iso-Hexane, for GC, Container Type: STAINLESS STEEL DRUM
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required