tert-Butyl methyl ether Puriss. p.a.
Burdick & Jackson
-Uncategorized
tert-Butyl methyl ether, Puriss. p.a., Container Type: METAL CAN
From £8.34 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34978 |
|---|---|
| CAS Number | 76-05-1 |
| MDL Number | MFCD00011332 |
| Empirical Formula | H2O |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| Synonyms | H2O |
| HS Code | 29159070 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 49% | £30.40 | £12.16 |
| 12+ | 52% | £28.61 | £11.44 |
| 36+ | 55% | £26.82 | £10.73 |
| 72+ | 65% | £20.86 | £8.34 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 76-05-1 |
| Empirical Formula | H2O |
| Boiling Point | 100 °C |
| Product Density | 1.000 g/cm3 |
| Synonyms | H2O |
| Property | Value |
|---|
Water with 0.1% Trifluoroacetic Acid
CHROMASOLV™ LC-MS, LabReady™ Solvent Blend
Container Type: GLASS BOTTLE
P281
H2O
H2O
Ammonium hydroxide solution, Semiconductor grade VLSI (Honeywell 17605), ≥25% NH3 in H2O, Container Type: GLASS BOTTLE
Titanium AAS Standard, Certified Reference Material, 1000 mg/L Ti in HNO3 5%, HF 0.5%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Sodium thiosulfate pentahydrate, for mass spectrometry, ≥99.5% (T), Container Type: PLASTIC BOTTLE
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Titrant 2 Titrating agent for volumetric two-component Karl Fischer titration (methanol-based), /ORIGINAL NAME., HYDRANAL™ - Titrant 2, Titrating agent for volumetric two-component Karl Fischer titration (methanol-based), Container Type: GLASS BOTTLE
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Composite 2 Titrating agent for volumetric one-component Karl Fischer titration (methanol free), /ORIGINAL NAME., HYDRANAL™ - Composite 2, Titrating agent for volumetric one-component Karl Fischer titration (methanol free), Container Type: GLASS BOTTLE
2,2,4-Trimethylpentane, Puriss. p.a., ACS Reagent, ≥99.5% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required