Triethylamine Eluent additive for LC-MS
Fluka
-Wet Chemistry
-Chemicals
-Essential Salts
Triethylamine, Eluent additive for LC-MS, Container Type: GLASS BOTTLE
From £13.92 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34800 |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00147197 |
| Synonyms | Methyl Alcohol |
| HS Code | 38220000 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 54% | £128.08 | £21.35 |
| 12+ | 57% | £119.72 | £19.95 |
| 36+ | 60% | £111.37 | £18.56 |
| 72+ | 70% | £83.53 | £13.92 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| Boiling Point | 64 - 65 °C |
| Product Density | 0.890 g/cm3 |
| Flash Point | 11 °C |
| Synonyms | Methyl Alcohol |
| Property | Value |
|---|
HYDRANAL™ - Solvent
Medium for volumetric two-component Karl Fischer titration (methanol-based)
Container Type: GLASS BOTTLE
Methyl Alcohol
Acetonitrile, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥99.9%, Container Type: Stainless Steel IBC
Acetonitrile, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥99.9%, Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN
Copper(I) bromide, Purum p.a., ≥98.0% (RT), Container Type: PLASTIC BOTTLE
Glycerol, ACS Reagent, ≥99.5%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Petroleum Ether 60-80°C Anhydrous, <0.0005% H2O , Container Type: Septum Sealed Bottle
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required