Hexane CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥95%
Riedel-de Haen
-Wet Chemistry
-Chemicals
-High Purity Solvents
Hexane, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥95%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £6.77 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 35257 |
|---|---|
| CAS Number | 1310-73-2 |
| MDL Number | MFCD00003548 |
| Empirical Formula | HNaO |
| Molecular Weight | 40.00 g/mol |
| HS Code | 28151200 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 38% | £41.95 | £8.39 |
| 12+ | 40% | £40.60 | £8.12 |
| 36+ | 42% | £39.24 | £7.85 |
| 72+ | 50% | £33.83 | £6.77 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 1310-73-2 |
| Empirical Formula | HNaO |
| Boiling Point | > 100 °C |
| Product Density | 1.020 g/cm3 |
| Property | Value |
|---|
Sodium hydroxide solution
Volumetric, 0.5 M NaOH (0.5N)
Container Type: PLASTIC BOTTLE
HNaO
Dichloromethane, CHROMASOLV™ AMD, stabilized, ≥99.8% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
meta-Phosphoric acid, Lumps (glassy), 100%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
9302 16-PORT GLASS BLOCK, Container Type: Fiberboard Box
Triethylamine Anhydrous, <0.0050% H2O, Container Type: Septum Sealed Bottle
Petroleum Ether 60-80°C Anhydrous, <0.0005% H2O , Container Type: Septum Sealed Bottle
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required