tert-Butyl Methyl Ether Assay ≥99% (GC)
Honeywell
-Chemicals
-Performance Grade Solvents
tert-Butyl Methyl Ether, Assay ≥99% (GC), Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEELDRUM
From £ per (ex VAT)1
| Product Code | 342688 |
|---|---|
| CAS Number | 1344-28-1 |
| MDL Number | MFCD00003424 |
| Empirical Formula | Al2O3 |
| Molecular Weight | 101.96 g/mol |
| Synonyms | Alumina |
| Brand | Fluka |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 1344-28-1 |
| Empirical Formula | Al2O3 |
| Boiling Point | 2,980 °C |
| Product Density | 3.960 g/cm3 |
| Synonyms | Alumina |
| Property | Value |
|---|
Aluminum oxide
Fused, powder, primarily α-phase, -325 mesh, ≥99%
Container Type: PLASTIC BOTTLE
P281
Alumina
Al2O3
Obsolete
Scandium AAS Standard, Certified Reference Material, 10,000 mg/L Sc in HNO3 5%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Celite® 560, Filter aid, treated with sodium carbonate, flux calcined, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Toluene, Puriss. p.a., ACS Reagent, ≥99.7% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
Diethyl ether, puriss. p.a., ACS reagent, dried, ≥99.5% (GC), ≤0.0075% water, Container Type: Steel Drum
ORIGINAL NAME: Xylene mixed isomers Anhydrous over molecular sieve (comprises 3 isomers and ethylbenzene), <0.0010% H2O, /ORIGINAL NAME., Xylene mixed isomers Anhydrous over molecular sieve (comprises 3 isomers and ethylbenzene), <0.0010% H2O, Container Type: Septum Sealed Bottle
Lead AAS Standard, Certified Reference Material, 10,000 mg/L Pb in HNO3 5%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required