Ethyl acetate CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, 99.9%
Riedel-de Haen
-Wet Chemistry
-Chemicals
-High Purity Solvents
Ethyl acetate, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, 99.9%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £ per (ex VAT)1
| Product Code | 66211 |
|---|---|
| CAS Number | 67-56-1 |
| MDL Number | MFCD00011324 |
| Molecular Weight | 32.04 g/mol |
| Synonyms | Carbinol, Hydroxymethane, Methyl alcohol, Methyl hydrate, Methyl hydroxide, Methylic alcohol, Methylol |
| HS Code | 29051100 |
| Country of Origin | GB |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 67-56-1 |
| Boiling Point | 64 - 65 °C |
| Product Density | 0.79 g/cm3 |
| Flash Point | 11 °C |
| Synonyms | Carbinol, Hydroxymethane, Methyl alcohol, Methyl hydrate, Methyl hydroxide, Methylic alcohol, Methylol |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.9 % |
ORIGINAL NAME: Methanol Anhydrous, septum-sealed, for applications requiring low water content, <0.0035% H2O, >99.9%
/ORIGINAL NAME.
Methanol
Anhydrous, septum-sealed, for applications requiring low water content, <0.0035% H2O, >99.9%
Container Type: SEPTUM SEALED BOTTLE
Danger
GHS08+GHS06+GHS02
H225+H301+H311+H331+H370
P210+P243+P260+P280+P284
Carbinol, Hydroxymethane, Methyl alcohol, Methyl hydrate, Methyl hydroxide, Methylic alcohol, Methylol
Aluminum nitrate nonahydrate, Purum p.a., ≥98.0%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Chloroform, ACS Spectrophotometric Grade, contains 0.5-1.0% ethanol as stabilizer, ≥99.8%, Container Type: GLASS BOTTLE
Ethanol, 96 Vol.%, puriss., meets analytical specification of Ph. Eur., BP, USP, Container Type: Composite IBC
Hexane, CHROMASOLV™, for pesticide residue analysis, ≥99.0%, Container Type: GLASS BOTTLE
Trifluoroacetic acid, LC-MS Ultra, Eluent additive for UHPLC-MS, Container Type: GLASS BOTTLE
5G of X-Gal (5-Bromo-4-Chloro-3-Indolyl-Beta-D-Galactopyranoside)
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required