Nitric acid Semiconductor grade (Honeywell 17952), ≥69%
Honeywell
-Wet Chemistry
-Nitric acid
-Chemicals
-Acids & Bases
Nitric acid, Semiconductor grade (Honeywell 17952), ≥69%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
From £12.26 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 30720 |
|---|---|
| CAS Number | 7647-01-0 |
| MDL Number | MFCD00011324 |
| Empirical Formula | HCl |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| HS Code | 28061000 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 33% | £37.34 | £14.94 |
| 12+ | 35% | £36.22 | £14.49 |
| 36+ | 37% | £35.11 | £14.04 |
| 72+ | 45% | £30.65 | £12.26 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 7647-01-0 |
| Empirical Formula | HCl |
| Boiling Point | 42 °C |
| Product Density | 1.190 g/cm3 |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 32 % |
Hydrochloric acid
Puriss. p.a., ≥32%
Container Type: PLASTIC BOTTLE
Danger
GHS07+GHS05
H290+H314+H335
P280+P271+P264+P261+P234
HCl
Acetonitrile, CHROMASOLV™, gradient grade, for HPLC, ≥99.9%, Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN
BUFFER SOLUTION HPCE PH 3.0, for HPCE, 20 MM Sodium Citrate, pH 3.0 (25 °C), Container Type: PLASTIC BOTTLE
Potassium phosphate monobasic, ACS Reagent, ≥99.0%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Acetone, CHROMASOLV™, capillary GC grade, ≥99.9%, Container Type: GLASS BOTTLE
Aluminum oxide, Activated, acidic, Brockmann I, Container Type: PLASTIC BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required