Acetonitrile Biotech Grade, dried (max. 10ppm H2O)
Burdick & Jackson
-Anhydrous Solvents
-Chemicals
Acetonitrile, Biotech Grade, dried (max. 10ppm H2O), Container Type: STAINLESS STEEL CAN
From £9.70 per Kilogram (ex VAT)1
| Product Code | 30620 |
|---|---|
| CAS Number | 1310-73-2 |
| MDL Number | MFCD00003548 |
| Empirical Formula | HNaO |
| Molecular Weight | 40.00 g/mol |
| Synonyms | NaOH |
| HS Code | 28151100 |
| Country of Origin | SE |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Kilogram |
|---|---|---|---|
| 4+ | 38% | £240.60 | £12.03 |
| 12+ | 40% | £232.84 | £11.64 |
| 36+ | 42% | £225.07 | £11.25 |
| 72+ | 50% | £194.03 | £9.70 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 1310-73-2 |
| Empirical Formula | HNaO |
| Boiling Point | 1,390 °C |
| Product Density | 2.13 g/cm3 |
| Synonyms | NaOH |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | 98.0 - 100.5 % |
Sodium hydroxide
Puriss. p.a., Reag. Ph. Eur., K ≤0.02%, pellets
Container Type: PLASTIC BOTTLE
NaOH
HNaO
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Solvent CM Medium for volumetric two-component Karl Fischer titration in non-polar substances, fats and oils (chloroform-methanol-based) /ORIGINAL NAME. HYDRANAL™ - Solvent CM Medium for volumetric two-component Karl Fischer titration in non-polar substances, fats and oils (chloroform-methanol-based) Container Type: GLASS BOTTLE Packaging Size: 1L
Water with 0.1% Trifluoroacetic Acid, CHROMASOLV™ LC-MS, LabReady™ Solvent Blend, Container Type: GLASS BOTTLE
Ammonium hydroxide solution, Semiconductor grade VLSI (Honeywell 17605), ≥25% NH3 in H2O, Container Type: GLASS BOTTLE
Titanium AAS Standard, Certified Reference Material, 1000 mg/L Ti in HNO3 5%, HF 0.5%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Sodium thiosulfate pentahydrate, for mass spectrometry, ≥99.5% (T), Container Type: PLASTIC BOTTLE
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Titrant 2 Titrating agent for volumetric two-component Karl Fischer titration (methanol-based), /ORIGINAL NAME., HYDRANAL™ - Titrant 2, Titrating agent for volumetric two-component Karl Fischer titration (methanol-based), Container Type: GLASS BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required