-
-
-
C3H6O
Acetone ACS Reagent, ≥99.5%
From £ per (ex VAT)1
| Product Code | 673781 |
|---|---|
| CAS Number | 67-64-1 |
| MDL Number | MFCD00008765 |
| Empirical Formula | C3H6O |
| Molecular Weight | 58.08 g/mol |
| Brand | Riedel-de Haen |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 67-64-1 |
| Empirical Formula | C3H6O |
| Boiling Point | 55 - 57 °C |
| Product Density | 0.79 g/cm3 |
| Flash Point | -17 °C |
Safety Information
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.50 % |
Description
Acetone
ACS Reagent, ≥99.5%
Container Type: ALUMINUM BOTTLE
Danger
GHS02+GHS07
H225+H319+H336
P280+P271+P264+P261+P243+P242+P241+P240+P233+P210
C3H6O
Obsolete
Data Sheets
Certificate of Analysis
Certificate of Origin
Recently Viewed
Molecular sieves, 4 Å Pellets, 3.2 mm diameter
Fluka
-Chromatography
-Chemicals
-Adsorbents
Molecular sieves, 4 Å, Pellets, 3.2 mm diameter, Container Type: DRUM WITH INLINER
From £ 33.68 per Kilogram (ex VAT)
View product
4-Dimethylaminoantipyrine Analytical standard, reference material
Fluka
-Chemicals
-Pharmaceutical And Veterinary Compounds
4-Dimethylaminoantipyrine, Analytical standard, reference material, Container Type: GLASS BOTTLE
From £ 3.09 per Milligram (ex VAT)
View product
Isopropylaminoantipyrine Analytical standard, reference material
Fluka
-Chemicals
-Pharmaceutical And Veterinary Compounds
Isopropylaminoantipyrine, Analytical standard, reference material, Container Type: GLASS BOTTLE
From £ 3.57 per Milligram (ex VAT)
View product
Testosterone-16,16,17-d3 3-phenylpropionate Analytical standard, reference material
Fluka
-Chemicals
-Pharmaceutical And Veterinary Compounds
Testosterone-16,16,17-d3 3-phenylpropionate, Analytical standard, reference material, Container Type: GLASS BOTTLE