tert-Butyl Methyl Ether Assay ≥99% (GC)
Honeywell
-Chemicals
-Performance Grade Solvents
tert-Butyl Methyl Ether, Assay ≥99% (GC), Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEELDRUM
From £0.60 per Gram (ex VAT)1
| Product Code | 63720 |
|---|---|
| CAS Number | 149-30-4 |
| MDL Number | MFCD00005781 |
| Empirical Formula | C7H5NS2 |
| Molecular Weight | 167.25 g/mol |
| Synonyms | 2-Benzothiazolethiol; MBT |
| HS Code | 29342020 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Gram |
|---|---|---|---|
| 4+ | 42% | £194.42 | £0.78 |
| 12+ | 44% | £187.71 | £0.75 |
| 36+ | 46% | £181.01 | £0.72 |
| 72+ | 55% | £150.84 | £0.60 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 149-30-4 |
| Empirical Formula | C7H5NS2 |
| Product Density | 1.42 g/cm3 |
| Flash Point | 200 °C |
| Synonyms | 2-Benzothiazolethiol; MBT |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 98 % |
2-Mercaptobenzothiazole
for the determination of Ag, Au, Bi, Cd, Hg, Ir, Pt, Tl, ≥99.0%
Container Type: PLASTIC BOTTLE
Danger
GHS08+GHS07
H350+H317
P201+P202+P261+P272+P280
2-Benzothiazolethiol; MBT
C7H5NS2
Sold Until end of Stock
ORIGINAL NAME: 3-Hydroxy-4-nitroso-2,7-naphthalenedisulfonic acid disodium salt for spectrophotometric det. of Co, Fe, K, Ag, Ba, Ca, Co, Fe, Ni, Pb, /ORIGINAL NAME., 3-Hydroxy-4-nitroso-2,7-naphthalenedisulfonic acid disodium salt, for spectrophotometric det. of Co, Fe, K, Ag, Ba, Ca, Co, Fe, Ni, Pb, Container Type: GLASS BOTTLE, Packaging Size: 25G
ORIGINAL NAME: 1,10-Phenanthroline hydrochloride monohydrate Reagent European Pharmacopoeia, for spectrophotometric det., 99.5-102% (calc. on dry substance), /ORIGINAL NAME., 1,10-Phenanthroline hydrochloride monohydrate, Reagent European Pharmacopoeia, for spectrophotometric det., 99.5-102% (calc. on dry substance), Container Type: GLASS BOTTLE
ORIGINAL NAME: Ammonium iron(II) sulfate hexahydrate Puriss. p.a., Reagent ISO, Reagent European Pharmacopoeia, ≥99.0% (RT), /ORIGINAL NAME., Ammonium iron(II) sulfate hexahydrate, Puriss. p.a., Reagent ISO, Reagent European Pharmacopoeia, ≥99.0% (RT), Container Type: PAPER BAG
Ethanol 70% in water (v/v) (Taxed), for domestic sale in Germany, France, Ireland and United Kingdom, Container Type: PLASTIC BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required