n-Hexane for GC
Burdick & Jackson
-Wet Chemistry
-Chemicals
-High Purity Solvents
n-Hexane, for GC, Container Type: STAINLESS STEEL CAN
From £ per (ex VAT)1
| Product Code | 60240 |
|---|---|
| CAS Number | 7789-23-3 |
| MDL Number | MFCD00011398 |
| Empirical Formula | FK |
| Molecular Weight | 58.10 g/mol |
| HS Code | 28261990 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Honeywell |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 7789-23-3 |
| Empirical Formula | FK |
| Boiling Point | 1,505 °C |
| Product Density | 2.48 g/cm3 |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | 99.0 - 101.0 % |
Potassium fluoride
Purum p.a., ≥99.0% (F)
Container Type: FIBERBOARD BOX
Danger
GHS05+GHS06
H301+H331+H318
P280+P271+P270+P264+P261
FK
ORIGINAL NAME: Ethanol (Untaxed) Absolute alcohol, denaturated with 1% diethyl phthalate, A15 DEP1, ≥99.8% (based on denaturant-free substance), for license holders only, /ORIGINAL NAME., Ethanol (Untaxed), Absolute alcohol, denaturated with 1% diethyl phthalate, A15 DEP1, ≥99.8% (based on denaturant-free substance), for license holders only, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Ammonium phosphate dibasic, Puriss., meets analytical specification of NF, 99-102%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - KetoSolver Medium for volumetric one-component Karl Fischer titration in aldehydes and ketones (methanol free) /ORIGINAL NAME. HYDRANAL™ - KetoSolver Medium for volumetric one-component Karl Fischer titration in aldehydes and ketones (methanol free) Container Type: GLASS BOTTLE Packaging Size: 500ML
Sodium arsenate dibasic heptahydrate, ACS Reagent, ≥98%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Hexane, mixture of isomers, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥98.5%, Container Type: Glass Bottle
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required