-
-
-
C5H12O
3-Methylbutanol Puriss. p.a., ACS Reagent, ≥98.5% (GC)
From £31.76 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 59090 |
|---|---|
| CAS Number | 123-51-3 |
| MDL Number | MFCD00002934 |
| Empirical Formula | C5H12O |
| Molecular Weight | 88.15 g/mol |
| Synonyms | 3-Methyl-1-butanol; Isoamyl alcohol; Isopentyl alcohol |
| HS Code | 29051900 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
Tiered Pricing - 59090-200L
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 28% | £7,623.01 | £38.12 |
| 12+ | 30% | £7,411.26 | £37.06 |
| 36+ | 32% | £7,199.51 | £36.00 |
| 72+ | 40% | £6,352.51 | £31.76 |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 123-51-3 |
| Empirical Formula | C5H12O |
| Boiling Point | 131 - 132 °C |
| Product Density | 0.81 g/cm3 |
| Flash Point | 43 °C |
| Synonyms | 3-Methyl-1-butanol; Isoamyl alcohol; Isopentyl alcohol |
Safety Information
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 98.5 % |
Description
3-Methylbutanol
Puriss. p.a., ACS Reagent, ≥98.5% (GC)
Container Type: GLASS BOTTLE
Warning
GHS07+GHS02
H226+H315+H319+H332+H335
P280+P271+P210+P233+P240+P241+P242+P243+P261+P264
3-Methyl-1-butanol; Isoamyl alcohol; Isopentyl alcohol
C5H12O
Sold Until end of Stock
Data Sheets
Recently Viewed
Potassium hydrogen difluoride Purum p.a., ≥99.0% (F)
Honeywell
-Wet Chemistry
-Chemicals
-Essential Salts
Potassium hydrogen difluoride, Purum p.a., ≥99.0% (F), Container Type: PLASTIC BOTTLE
From £ 0.08 per Gram (ex VAT)
View product
Scandium AAS Standard Certified Reference Material, 10,000 mg/L Sc in HNO3 5%
Fluka
-Inorganic CRMs
-Chemicals
Scandium AAS Standard, Certified Reference Material, 10,000 mg/L Sc in HNO3 5%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
From £ 0.23 per Milliletre (ex VAT)
View product
Celite® 560 Filter aid, treated with sodium carbonate, flux calcined
Fluka
-Chromatography
-Chemicals
-Adsorbents
Celite® 560, Filter aid, treated with sodium carbonate, flux calcined, Container Type: PLASTIC BOTTLE
From £ 27.69 per Kilogram (ex VAT)
View product
Toluene Puriss. p.a., ACS Reagent, ≥99.7% (GC)
Riedel-de Haen
-Chemicals
-Performance Grade Solvents
Toluene, Puriss. p.a., ACS Reagent, ≥99.7% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
From £ 11.09 per Litre (ex VAT)
View product
Diethyl ether, puriss. p.a., ACS reagent, dried, ≥99.5% (GC), ≤0.0075% water
Riedel-de Haën
-Anhydrous Solvents
-Chemicals
Diethyl ether, puriss. p.a., ACS reagent, dried, ≥99.5% (GC), ≤0.0075% water, Container Type: Steel Drum
From £ 31.30 per Litre (ex VAT)
View product
Xylene mixed isomers Anhydrous over molecular sieve (comprises 3 isomers and ethylbenzene),
Riedel-de Haën
-Anhydrous Solvents
-Chemicals
ORIGINAL NAME: Xylene mixed isomers Anhydrous over molecular sieve (comprises 3 isomers and ethylbenzene), <0.0010% H2O, /ORIGINAL NAME., Xylene mixed isomers Anhydrous over molecular sieve (comprises 3 isomers and ethylbenzene), <0.0010% H2O, Container Type: Septum Sealed Bottle