n-Hexane for GC
Burdick & Jackson
-Wet Chemistry
-Chemicals
-High Purity Solvents
n-Hexane, for GC, Container Type: STAINLESS STEEL CAN
From £27.38 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 516813 |
|---|---|
| CAS Number | 7722-84-1 |
| MDL Number | MFCD00011333 |
| Empirical Formula | H2O2 |
| Molecular Weight | 34.01 g/mol |
| HS Code | 28470000 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 54% | £167.91 | £41.98 |
| 12+ | 57% | £156.96 | £39.24 |
| 36+ | 60% | £146.01 | £36.50 |
| 72+ | 70% | £109.51 | £27.38 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 7722-84-1 |
| Empirical Formula | H2O2 |
| Boiling Point | >= 100 °C |
| Product Density | 1.1 - 1.3 g/cm3 |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | 48.0 - 52.0 % |
Hydrogen peroxide solution
50 wt. % in H2O, stabilized
Container Type: PLASTIC BOTTLE
Danger
GHS07+GHS05+GHS03
H272+H302+H314+H335
P280+P271+P270+P264+P261+P221+P220+P210
H2O2
Celite® S, Filter aid, dried, untreated, Container Type: FIBERBOARD BOX
ORIGINAL NAME: Ionisation buffer Solution for AAS and ICP Certified Reference Material, 2% Cesium (Cs) in HNO3 1% /ORIGINAL NAME. Ionisation buffer Solution for AAS and ICP Certified Reference Material, 2% Cesium (Cs) in HNO3 1% Container Type: PLASTIC BOTTLE Packaging Size: 500ML
2′,7′-Dichlorofluorescein solution, Indicator, ready-to-use, Container Type: GLASS BOTTLE
Urea, Reagent Grade, ≥99.5%, pellets, Container Type: POLY BOTTLE
100Mg of 2-Deoxythymidine 5-Triphosphate Trisodium Salt (Dttp)
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required