tert-Butyl Methyl Ether Assay ≥99% (GC)
Honeywell
-Chemicals
-Performance Grade Solvents
tert-Butyl Methyl Ether, Assay ≥99% (GC), Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEELDRUM
From £2080.00 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 471313 |
|---|---|
| CAS Number | 102-82-9 |
| MDL Number | MFCD00009431 |
| Empirical Formula | C12H27N |
| Molecular Weight | 185.35 g/mol |
| Brand | Honeywell |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 102-82-9 |
| Empirical Formula | C12H27N |
| Boiling Point | 216 - 217 °C |
| Product Density | 0.778 g/cm3 |
| Flash Point | 63 - 66 °C |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 98.5 % |
Tributylamine
≥98.5%
Container Type: GLASS BOTTLE
Danger
GHS06
H227+H302+H310+H330+H315
P284+P280+P271+P270+P264+P262+P260+P210
C12H27N
Obsolete
4-Methyl-2-pentanone, ≥99%, Container Type: GLASS BOTTLE
Nitric acid solution, 25%, for argentometric titration, Container Type: PLASTIC BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required