-
-
-
C4H6O3
Acetic anhydride Puriss. p.a., ACS Reagent, ≥99.0% (NT)
From £ per (ex VAT)1
| Product Code | 45830 |
|---|---|
| CAS Number | 108-24-7 |
| MDL Number | MFCD00008705 |
| Empirical Formula | C4H6O3 |
| Molecular Weight | 102.1 g/mol |
| HS Code | 2915240000 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Fluka |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 108-24-7 |
| Empirical Formula | C4H6O3 |
| Boiling Point | 140 °C |
| Product Density | 1.083 g/cm3 |
| Flash Point | 49.5 °C |
Safety Information
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.0 % |
Description
Acetic anhydride
Puriss. p.a., ACS Reagent, ≥99.0% (NT)
Container Type: GLASS BOTTLE
Danger
GHS07+GHS05+GHS02
H226+H302+H332+H314+H335
P280+P271+P270+P264+P261+P243+P242+P241+P240+P233+P210
C4H6O3
Obsolete
Data Sheets
Certificate of Analysis
Certificate of Origin
Recently Viewed
Antimony(III) chloride Puriss. p.a., ACS reagent, ≥99.0% (RT)
Fluka
-Wet Chemistry
-Chemicals
-Essential Salts
Antimony(III) chloride, Puriss. p.a., ACS reagent, ≥99.0% (RT), Container Type: PLASTIC BOTTLE
From £ 0.11 per Gram (ex VAT)
View product
Dimethyl sulfoxide, Puriss. p.a., dried, ≤0.02% water
Riedel-de Haën
-Anhydrous Solvents
-Chemicals
Dimethyl sulfoxide, Puriss. p.a., dried, ≤0.02% water, Container Type: Returnable Stainless Steel Can
From £ 43.24 per Litre (ex VAT)
View product
Ethanol absolute denaturated with 4.8% methanol, A15 METHYL, ≥99.8% (based on denaturant-free substa
Honeywell
-Methanol
-Chemicals
-Performance Grade Solvents
ORIGINAL NAME: Ethanol absolute denaturated with 4.8% methanol, A15 METHYL, ≥99.8% (based on denaturant-free substance), /ORIGINAL NAME., Ethanol absolute, denaturated with 4.8% methanol, A15 METHYL, ≥99.8% (based on denaturant-free substance), Container Type: PLASTIC BOTTLE
From £ 21.34 per Litre (ex VAT)
View product
1,2-Dichlorobenzene for extraction analysis, Reag. Ph. Eur., ≥99% (GC)
Riedel-de Haen
-Chemicals
-Reagents Pharmacopeia
1,2-Dichlorobenzene, for extraction analysis, Reag. Ph. Eur., ≥99% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
From £ 18.50 per Litre (ex VAT)
View product
Aluminum oxide Calcined, powder, primarily α-phase, 100-325 mesh, ≥99%
Fluka
-Chromatography
-Chemicals
-Adsorbents
Aluminum oxide, Calcined, powder, primarily α-phase, 100-325 mesh, ≥99%, Container Type: PLASTIC BOTTLE