-
-
-
Cl3Fe · 6H2O
Iron(III) chloride hexahydrate Puriss. p.a., ACS Reagent, crystallized, 98.0-102% (RT)
From £ per (ex VAT)1
| Product Code | 44944 |
|---|---|
| CAS Number | 10025-77-1 |
| MDL Number | MFCD00149712 |
| Empirical Formula | Cl3Fe · 6H2O |
| Molecular Weight | 270.3 g/mol |
| Synonyms | Ferric chloride hexahydrate |
| Brand | Fluka |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 10025-77-1 |
| Empirical Formula | Cl3Fe · 6H2O |
| Boiling Point | 280 - 285 °C |
| Product Density | 2.8 g/cm3 |
| Synonyms | Ferric chloride hexahydrate |
Safety Information
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | 98.0 - 102.0 % |
Description
Iron(III) chloride hexahydrate
Puriss. p.a., ACS Reagent, crystallized, 98.0-102% (RT)
Container Type: PLASTIC BOTTLE
Danger
GHS07+GHS05
H318+H315+H302+H290
P234+P264+P270+P280
Ferric chloride hexahydrate
Cl3Fe · 6H2O
Obsolete
Data Sheets
Certificate of Analysis
Certificate of Origin
Recently Viewed
Sodium (para)periodate Purum p.a., ≥99.0% (as H2INa3O6, RT)
Honeywell
-Chemicals
-Essential Salts
Sodium (para)periodate, Purum p.a., ≥99.0% (as H2INa3O6, RT), Container Type: PLASTIC BOTTLE
From £ 0.42 per Gram (ex VAT)
View product
Trans-1,2-Diaminocyclohexane-N,N,N',N'-Tetraacetic Acid Hydrate (Cdta)
Molekula
-Consumables
-Instruments
25G of Trans-1,2-Diaminocyclohexane-N,N,N',N'-Tetraacetic Acid Hydrate (Cdta)
From £ 1.16 per Gram (ex VAT)
View product
Drierite™ With indicator, 8 mesh, Drierite™ is a trademark of W. A. Hammond Drierite Company, Ltd.
Fluka
-Chromatography
-Chemicals
-Adsorbents
Drierite™, With indicator, 8 mesh, Drierite™ is a trademark of W. A. Hammond Drierite Company, Ltd., Container Type: GLASS BOTTLE
From £ 0.08 per Gram (ex VAT)
View product
2-Mercaptobenzothiazole for the determination of Ag, Au, Bi, Cd, Hg, Ir, Pt, Tl, ≥99.0%
Fluka
-Analytical Reagents
-Chemicals
2-Mercaptobenzothiazole, for the determination of Ag, Au, Bi, Cd, Hg, Ir, Pt, Tl, ≥99.0%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
From £ 0.88 per Gram (ex VAT)
View product
3-Hydroxy-4-nitroso-2,7-naphthalenedisulfonic acid disodium salt for spectrophotometric det. of Co,
Fluka
-Analytical Reagents
-Chemicals
ORIGINAL NAME: 3-Hydroxy-4-nitroso-2,7-naphthalenedisulfonic acid disodium salt for spectrophotometric det. of Co, Fe, K, Ag, Ba, Ca, Co, Fe, Ni, Pb, /ORIGINAL NAME., 3-Hydroxy-4-nitroso-2,7-naphthalenedisulfonic acid disodium salt, for spectrophotometric det. of Co, Fe, K, Ag, Ba, Ca, Co, Fe, Ni, Pb, Container Type: GLASS BOTTLE, Packaging Size: 25G
From £ 0.43 per Gram (ex VAT)
View product
1,10-Phenanthroline hydrochloride monohydrate Reagent European Pharmacopoeia, for spectrophotometric
Fluka
-Analytical Reagents
-Chemicals
ORIGINAL NAME: 1,10-Phenanthroline hydrochloride monohydrate Reagent European Pharmacopoeia, for spectrophotometric det., 99.5-102% (calc. on dry substance), /ORIGINAL NAME., 1,10-Phenanthroline hydrochloride monohydrate, Reagent European Pharmacopoeia, for spectrophotometric det., 99.5-102% (calc. on dry substance), Container Type: GLASS BOTTLE