Hexane CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥95%
Riedel-de Haen
-Wet Chemistry
-Chemicals
-High Purity Solvents
Hexane, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥95%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £98.21 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 44901 |
|---|---|
| CAS Number | 127-19-5 |
| MDL Number | MFCD00008686 |
| Empirical Formula | C4H9NO |
| Molecular Weight | 87.12 g/mol |
| HS Code | 29241900 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 38% | £121.78 | £121.78 |
| 12+ | 40% | £117.85 | £117.85 |
| 36+ | 42% | £113.92 | £113.92 |
| 72+ | 50% | £98.21 | £98.21 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 127-19-5 |
| Empirical Formula | C4H9NO |
| Boiling Point | 164 - 166 °C |
| Product Density | 0.94 g/cm3 |
| Flash Point | 64 °C |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.9 % |
N,N-Dimethylacetamide
CHROMASOLV™, GC-Headspace tested, ≥99.9%
Container Type: GLASS BOTTLE
Danger
GHS07+GHS08
H227+H319+H332+H351+H360
P201+P202+P210+P261+P264+P271+P280
C4H9NO
Thallium AAS Standard, Certified Reference Material, 1000 mg/L Tl in HNO3 2%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Silver AAS Standard, Certified Reference Material, 10,000 mg/L Ag in HNO3 20%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
ORIGINAL NAME: Ethanol (Untaxed) Absolute alcohol, denaturated with 1% diethyl phthalate, A15 DEP1, ≥99.8% (based on denaturant-free substance), for license holders only, /ORIGINAL NAME., Ethanol (Untaxed), Absolute alcohol, denaturated with 1% diethyl phthalate, A15 DEP1, ≥99.8% (based on denaturant-free substance), for license holders only, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Celite® 545, Filter aid, treated with sodium carbonate, flux calcined, Container Type: FIBER DRUM
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required