Triethylamine Eluent additive for LC-MS
Fluka
-Wet Chemistry
-Chemicals
-Essential Salts
Triethylamine, Eluent additive for LC-MS, Container Type: GLASS BOTTLE
From £50.63 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 41640 |
|---|---|
| CAS Number | 67-68-5 |
| MDL Number | MFCD00002089 |
| Empirical Formula | C2H6OS |
| Molecular Weight | 78.13 g/mol |
| Synonyms | DMSO |
| HS Code | 29309098 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 28% | £151.89 | £60.76 |
| 12+ | 30% | £147.67 | £59.07 |
| 36+ | 32% | £143.45 | £57.38 |
| 72+ | 40% | £126.58 | £50.63 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 67-68-5 |
| Empirical Formula | C2H6OS |
| Boiling Point | 189 °C |
| Product Density | 1.104 g/cm3 |
| Flash Point | 87 °C |
| Synonyms | DMSO |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.9 % |
Dimethyl sulfoxide
Puriss. p.a., ACS Reagent, ≥99.9% (GC)
Container Type: PLASTIC BOTTLE
Warning
H227
P210+P280
DMSO
C2H6OS
Chloroform, Contains ethanol as stabilizer, meets analytical specification of DAB9, BP, 99-99.4% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
Perchloric acid, TraceSELECT™ Ultra, for ultratrace analysis, 67-72%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
3-Methylbutanol, Puriss. p.a., ACS Reagent, ≥98.5% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
Potassium hydrogen difluoride, Purum p.a., ≥99.0% (F), Container Type: PLASTIC BOTTLE
Scandium AAS Standard, Certified Reference Material, 10,000 mg/L Sc in HNO3 5%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Celite® 560, Filter aid, treated with sodium carbonate, flux calcined, Container Type: PLASTIC BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required