Acetone CHROMASOLV™, capillary GC grade, ≥99.9%
From £ per (ex VAT)1
| Product Code | 414689 |
|---|---|
| CAS Number | 67-64-1 |
| MDL Number | MFCD00008765 |
| Molecular Weight | 58.08 g/mol |
| HS Code | 29141100 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 67-64-1 |
| Boiling Point | 55 - 57 °C |
| Product Density | 0.79 g/cm3 |
| Flash Point | -17 °C |
Safety Information
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.90 % |
Description
Acetone
CHROMASOLV™, capillary GC grade, ≥99.9%
Container Type: GLASS BOTTLE
Danger
GHS02+GHS07
H225+H319+H336
P280+P271+P264+P261+P243+P242+P241+P240+P233+P210
Sold Until end of Stock
Data Sheets
Certificate of Analysis
Certificate of Origin
Recently Viewed
Aluminum oxide Activated, acidic, Brockmann I
Fluka
-Chromatography
-Chemicals
-Adsorbents
Aluminum oxide, Activated, acidic, Brockmann I, Container Type: PLASTIC BOTTLE