Acetonitrile Biotech Grade, dried (max. 10ppm H2O)
Burdick & Jackson
-Anhydrous Solvents
-Chemicals
Acetonitrile, Biotech Grade, dried (max. 10ppm H2O), Container Type: STAINLESS STEEL CAN
From £ per (ex VAT)1
| Product Code | 40347H |
|---|---|
| CAS Number | 64-17-5 |
| Molecular Weight | 46 g/mol |
| HS Code | 22071000 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Honeywell |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 64-17-5 |
| Boiling Point | 78 - 79 °C |
| Product Density | 0.790 - 0.791 g/cm3 |
| Flash Point | 12 °C |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.8 Vol.% |
ORIGINAL NAME: Ethanol absolute, semiconductor grade PURANAL™ (Honeywell 17833), sales not in Germany, ≥99.8% (vol.)
/ORIGINAL NAME.
Ethanol
absolute, semiconductor grade PURANAL™ (Honeywell 17833), sales not in Germany, ≥99.8% (vol.)
Container Type: GLASS BOTTLE
Danger
GHS07+GHS02
H225+H319
P280+P264+P243+P242+P241+P240+P233+P210
Tetrahydrofuran, ACS Reagent, contains 250 ppm BHT as inhibitor, ≥99.0%, Container Type: GLASS BOTTLE
Ethyl acetate, Puriss. p.a., free of higher boiling impurities, ≥99.9% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
ORIGINAL NAME: Sodium diphenylamine-4-sulfonate Indicator for the determination of the redox potential, ACS Reagent, E0 in sulfuric acid 1 mol/l = +0,83 volt, rH = 27−29, /ORIGINAL NAME., Sodium diphenylamine-4-sulfonate, Indicator for the determination of the redox potential, ACS Reagent, E0 in sulfuric acid 1 mol/l = +0,83 volt, rH = 27−29, Container Type: GLASS BOTTLE, Packaging Size: 25G
ORIGINAL NAME: 1,10-Phenanthroline hydrochloride monohydrate Reagent European Pharmacopoeia, for spectrophotometric det., 99.5-102% (calc. on dry substance), /ORIGINAL NAME., 1,10-Phenanthroline hydrochloride monohydrate, Reagent European Pharmacopoeia, for spectrophotometric det., 99.5-102% (calc. on dry substance), Container Type: GLASS BOTTLE
ORIGINAL NAME: Ammonium iron(II) sulfate hexahydrate Puriss. p.a., Reagent ISO, Reagent European Pharmacopoeia, ≥99.0% (RT), /ORIGINAL NAME., Ammonium iron(II) sulfate hexahydrate, Puriss. p.a., Reagent ISO, Reagent European Pharmacopoeia, ≥99.0% (RT), Container Type: PAPER BAG
Ethanol 70% in water (v/v) (Taxed), for domestic sale in Germany, France, Ireland and United Kingdom, Container Type: PLASTIC BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required