Phosphoric acid Semiconductor grade (Honeywell 17861), ≥85%
Honeywell
-Wet Chemistry
-Phosphoric acid
-Chemicals
-Acids & Bases
Phosphoric acid, Semiconductor grade (Honeywell 17861), ≥85%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
From £ per (ex VAT)1
| Product Code | 40233H |
|---|---|
| CAS Number | 7647-01-0 |
| MDL Number | MFCD00011324 |
| Molecular Weight | 36.46 g/mol |
| HS Code | 28061000 |
| Country of Origin | AT |
| Brand | Honeywell |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 7647-01-0 |
| Boiling Point | 42 °C |
| Product Density | 1.190 g/cm3 |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 32 % |
Hydrochloric acid
Semiconductor grade (Honeywell 17863), ≥32%
Container Type: PLASTIC BOTTLE
Danger
GHS07+GHS05
H290+H314+H335
P280+P271+P264+P261+P234
Iodine concentrate, for 1L standard solution, 0.05 M I2 (0.1 N), Container Type: AMPOULE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required