Heptane CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, 99%
Riedel-de Haen
-Wet Chemistry
-Chemicals
-High Purity Solvents
Heptane, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, 99%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £48.98 Each (ex VAT)1
| Product Code | 38243 |
|---|---|
| CAS Number | 7772-98-7 |
| MDL Number | MFCD00003499 |
| Empirical Formula | Na2O3S2 |
| Molecular Weight | 158.11 g/mol |
| Synonyms | Sodium thiosulfate solution |
| HS Code | 28323000 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Each |
|---|---|---|---|
| 4+ | 0% | £48.98 | £48.98 |
| 12+ | 0% | £48.98 | £48.98 |
| 36+ | 0% | £48.98 | £48.98 |
| 72+ | 0% | £48.98 | £48.98 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 7772-98-7 |
| Empirical Formula | Na2O3S2 |
| Boiling Point | 100 °C |
| Product Density | 1.0 g/cm3 |
| Synonyms | Sodium thiosulfate solution |
| Property | Value |
|---|
Sodium thiosulfate concentrate
for 1L standard solution, 0.01 M Na2S2O3 (0.01N)
Container Type: AMPOULE
Sodium thiosulfate solution
Na2O3S2
9234 900MG SILICA (SI) SPE CARTRIDGE, Container Type: Fiberboard Box
Sodium hydroxide, Purum p.a., ≥97.0% (T), pellets, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Acetonitrile, CHROMASOLV™, for HPLC, for UV, ≥99.9% (GC), Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN
Sodium carbonate concentrate, for 1L standard solution, 0.05 M Na2CO3 (0.1N), Container Type: AMPOULE
N,N-Bis(carboxymethyl)-DL-alanine trisodium salt, for complexometry, ≥90.0%, Container Type: PLASTIC BOTTLE, Packaging Size: 100G
Chloroform Anhydrous stabilised with amylene over molecular sieve, <0.0025% H2O , Container Type: Septum Sealed Bottle
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required