Ethyl acetate CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, 99.9%
Riedel-de Haen
-Wet Chemistry
-Chemicals
-High Purity Solvents
Ethyl acetate, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, 99.9%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £22.04 Each (ex VAT)1
| Product Code | 38210 |
|---|---|
| CAS Number | 1310-73-2 |
| MDL Number | MFCD00003548 |
| Empirical Formula | HNaO |
| Molecular Weight | 40.0 g/mol |
| Synonyms | Sodium hydroxide solution |
| HS Code | 28151200 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Each |
|---|---|---|---|
| 4+ | 13% | £153.40 | £25.57 |
| 12+ | 15% | £149.87 | £24.98 |
| 36+ | 17% | £146.35 | £24.39 |
| 72+ | 25% | £132.24 | £22.04 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 1310-73-2 |
| Empirical Formula | HNaO |
| Boiling Point | 100 °C |
| Product Density | 1.07 g/cm3 |
| Synonyms | Sodium hydroxide solution |
| Property | Value |
|---|
Sodium hydroxide concentrate
for 1 L standard solution, 0.1 M NaOH (0.1 N)
Container Type: AMPOULE
Sodium hydroxide solution
HNaO
Copper(I) chloride, Puriss. p.a., ACS Reagent, ≥97.0% (RT), Container Type: PLASTIC BOTTLE
Trichloroethylene, Puriss. p.a., ≥99.5% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
Copper(I) cyanide, Purum p.a., ≥99.0% (KT), Container Type: PLASTIC BOTTLE
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Titrant 5 E Titrating agent for volumetric two-component Karl Fischer titration (ethanol-based) /ORIGINAL NAME. HYDRANAL™ - Titrant 5 E Titrating agent for volumetric two-component Karl Fischer titration (ethanol-based) Container Type: GLASS BOTTLE Packaging Size: 500ML
Acetonitrile with 0.1% Formic Acid, LabReady™ Solvent Blend, for LC-MS and HPLC, Container Type: GLASS BOTTLE, GL45
ORIGINAL NAME: Concentrated Eluent for Ion Chromatography Certified Reference Material, 0.5 M Sodium Carbonate (Na2CO3) in water /ORIGINAL NAME. Concentrated Eluent for Ion Chromatography Certified Reference Material, 0.5 M Sodium Carbonate (Na2CO3) in water Container Type: PLASTIC BOTTLE Packaging Size: 500ML
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required