-
-
-
C4H8O2
1,4-Dioxane ACS Reagent, ≥99.0%
From £54.82 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 360481 |
|---|---|
| CAS Number | 123-91-1 |
| MDL Number | MFCD00006571 |
| Empirical Formula | C4H8O2 |
| Molecular Weight | 88.11 g/mol |
| Synonyms | Diethylene oxide; Dioxane |
| HS Code | 29329900 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Riedel-de Haen |
Tiered Pricing - 360481-2.5L
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 28% | £164.46 | £65.78 |
| 12+ | 30% | £159.89 | £63.96 |
| 36+ | 32% | £155.33 | £62.13 |
| 72+ | 40% | £137.05 | £54.82 |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 123-91-1 |
| Empirical Formula | C4H8O2 |
| Boiling Point | 100 - 102 °C |
| Product Density | 1.031 - 1.034 g/cm3 |
| Flash Point | 11 °C |
| Synonyms | Diethylene oxide; Dioxane |
Safety Information
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.0 % |
Description
1,4-Dioxane
ACS Reagent, ≥99.0%
Container Type: GLASS BOTTLE
Diethylene oxide; Dioxane
C4H8O2
Obsolete