Toluene CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥99.9%
Riedel-de Haen
-Wet Chemistry
-Top Runners
-Chemicals
-High Purity Solvents
Toluene, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥99.9%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £7.00 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 35354 |
|---|---|
| CAS Number | 7664-93-9 |
| MDL Number | MFCD00064589 |
| Empirical Formula | H2O4S |
| Molecular Weight | 98.08 g/mol |
| HS Code | 28070000 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 38% | £86.77 | £8.68 |
| 12+ | 40% | £83.97 | £8.40 |
| 36+ | 42% | £81.17 | £8.12 |
| 72+ | 50% | £69.98 | £7.00 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 7664-93-9 |
| Empirical Formula | H2O4S |
| Boiling Point | 100 °C |
| Product Density | 1.030 g/cm3 |
| Property | Value |
|---|
Sulfuric acid solution
Volumetric, Reag. Ph. Eur., 0.5 M H2SO4 (1.0N)
Container Type: PLASTIC BOTTLE
H2O4S
Lanthanum(III) chloride hydrate, ~7 mol/mol water, ≥98.5% (calc. based on dry substance, AT), Container Type: PLASTIC BOTTLE
Inert II SPE Columns, Florisil-PR, Inert plastic housing with PTFE frits, 2000 mg/6 mL, Container Type: FIBERBOARD BOX
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Solvent Oil Medium for volumetric two-component Karl Fischer titration in non-polar substances, fats and oils (methanol-hexanol-based), /ORIGINAL NAME., HYDRANAL™ - Solvent Oil, Medium for volumetric two-component Karl Fischer titration in non-polar substances, fats and oils (methanol-hexanol-based), Container Type: GLASS BOTTLE
Acetonitrile, CHROMASOLV™ NMR, for LC-NMR, ≥99.9% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
Magnesium oxide, Purum p.a., heavy, ≥98.0% (based on calcined substance, KT), Container Type: PLASTIC BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required