-
-
-
HNO3
Nitric acid solution Volumetric, 1 M HNO3 (1N)
From £106.41 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 35315 |
|---|---|
| CAS Number | 7697-37-2 |
| MDL Number | MFCD00011349 |
| Empirical Formula | HNO3 |
| Molecular Weight | 63.01 g/mol |
| HS Code | 28080000 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Fluka |
Tiered Pricing - 35315-1L
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 0% | £106.41 | £106.41 |
| 12+ | 0% | £106.41 | £106.41 |
| 36+ | 0% | £106.41 | £106.41 |
| 72+ | 0% | £106.41 | £106.41 |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 7697-37-2 |
| Empirical Formula | HNO3 |
| Boiling Point | 100 °C |
| Product Density | 1.03 g/cm3 |
Safety Information
| Property | Value |
|---|
Description
Nitric acid solution
Volumetric, 1 M HNO3 (1N)
Container Type: GLASS BOTTLE
Danger
GHS05
H314+H290
P234+P264+P280
HNO3