-
-
-
C5H5N
Pyridine puriss., Reag. Ph. Eur., dried, ≤0.0075% water, ≥99.5% (GC)
From £82.50 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34945 |
|---|---|
| CAS Number | 110-86-1 |
| MDL Number | MFCD00011732 |
| Empirical Formula | C5H5N |
| Molecular Weight | 79.1 g/mol |
| HS Code | 29333100 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
Tiered Pricing - 34945-6X1L
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 33% | £603.02 | £100.50 |
| 12+ | 35% | £585.02 | £97.50 |
| 36+ | 37% | £567.02 | £94.50 |
| 72+ | 45% | £495.02 | £82.50 |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 110-86-1 |
| Empirical Formula | C5H5N |
| Boiling Point | 115 °C |
| Product Density | 0.98 g/cm3 |
| Flash Point | 20 °C |
Safety Information
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.5 % |
Description
Pyridine
puriss., Reag. Ph. Eur., dried, ≤0.0075% water, ≥99.5% (GC)
Container Type: GLASS BOTTLE
C5H5N
Data Sheets
Recently Viewed
Aluminum caps for Metrohm Karl Fischer ovens, suitable for sealing 6 mL sample vials (use with 34707
Fluka
-Karl Fischer Titration
-Uncategorized
ORIGINAL NAME: Aluminum caps for Metrohm Karl Fischer ovens, suitable for sealing 6 mL sample vials (use with 34707-1EACH), 1,000 pieces /ORIGINAL NAME. Aluminum caps for Metrohm Karl Fischer ovens, suitable for sealing 6 mL sample vials (use with 34707-1EACH), 1,000 pieces Container Type: FIBERBOARD BOX Packaging Size: 1,000 PIECES
From £ 260.85 Each (ex VAT)
View product
HYDRANAL™ - Coulomat AG-H Anolyte for coulometric Karl Fischer titration in long-chained hydrocarbon
Fluka
-Karl Fischer Titration
-Chemicals
-Coulometry
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Coulomat AG-H Anolyte for coulometric Karl Fischer titration in long-chained hydrocarbons (methanol-pentanol-based), preferred for cells with diaphragm /ORIGINAL NAME. HYDRANAL™ - Coulomat AG-H Anolyte for coulometric Karl Fischer titration in long-chained hydrocarbons (methanol-pentanol-based), preferred for cells with diaphragm Container Type: GLASS BOTTLE Packaging Size: 500ML
From £ 51.44 per Litre (ex VAT)
View product
HYDRANAL™ - Coulomat Oil Anolyte for coulometric Karl Fischer titration in oils (chloroform-methanol
Fluka
-Karl Fischer Titration
-Chemicals
-Coulometry
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Coulomat Oil Anolyte for coulometric Karl Fischer titration in oils (chloroform-methanol-xylene-based), preferred for cells with diaphragm, /ORIGINAL NAME., HYDRANAL™ - Coulomat Oil, Anolyte for coulometric Karl Fischer titration in oils (chloroform-methanol-xylene-based), preferred for cells with diaphragm, Container Type: GLASS BOTTLE
From £ 44.78 Each (ex VAT)
View product
Ethyl alcohol, Pure 200 Proof (Taxed) for molecular biology, for domestic sale in Ireland and United
Riedel-de Haen
-Chemicals
-Biosynthesis Solvents
ORIGINAL NAME: Ethyl alcohol, Pure 200 Proof (Taxed) for molecular biology, for domestic sale in Ireland and United Kingdom only, /ORIGINAL NAME., Ethyl alcohol, Pure 200 Proof (Taxed), for molecular biology, for domestic sale in Ireland and United Kingdom only, Container Type: PLASTIC BOTTLE