-
-
-
C2H6OS
Dimethyl sulfoxide Puriss. p.a., dried, ≤0.02% water
From £44.52 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34943 |
|---|---|
| CAS Number | 67-68-5 |
| MDL Number | MFCD00002089 |
| Empirical Formula | C2H6OS |
| Molecular Weight | 78.13 g/mol |
| Synonyms | DMSO |
| HS Code | 29309098 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
Tiered Pricing - 34943-2.5L
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 38% | £138.01 | £55.20 |
| 12+ | 40% | £133.56 | £53.42 |
| 36+ | 42% | £129.11 | £51.64 |
| 72+ | 50% | £111.30 | £44.52 |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 67-68-5 |
| Empirical Formula | C2H6OS |
| Boiling Point | 189 °C |
| Product Density | 1.104 g/cm3 |
| Flash Point | 87 °C |
| Synonyms | DMSO |
Safety Information
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.9 % |
Description
Dimethyl sulfoxide
Puriss. p.a., dried, ≤0.02% water
Container Type: GLASS BOTTLE
DMSO
C2H6OS
Data Sheets
Recently Viewed
Ethanol (Untaxed) Purum, absolute alcohol, without additive, A15, ≥99.8%, for license holders only
Honeywell
-Ethanol
-Chemicals
-Performance Grade Solvents
Ethanol (Untaxed), Purum, absolute alcohol, without additive, A15, ≥99.8%, for license holders only, Container Type: PLASTIC BOTTLE
From £ 23.14 per Litre (ex VAT)
View product
Ethanol (Untaxed) Purum, absolute ethanol, denaturated with 1% cyclohexane, A15 CYCLO1, ≥99.8% (base
Honeywell
-Ethanol
-Chemicals
-Performance Grade Solvents
ORIGINAL NAME: Ethanol (Untaxed) Purum, absolute ethanol, denaturated with 1% cyclohexane, A15 CYCLO1, ≥99.8% (based on denaturant-free substance), for license holders only, /ORIGINAL NAME., Ethanol (Untaxed), Purum, absolute ethanol, denaturated with 1% cyclohexane, A15 CYCLO1, ≥99.8% (based on denaturant-free substance), for license holders only, Container Type: PLASTIC BOTTLE
From £ 23.91 per Litre (ex VAT)
View product
1,2-Dichlorobenzene for extraction analysis, Reag. Ph. Eur., ≥99% (GC)
Riedel-de Haen
-Chemicals
-Reagents Pharmacopeia
1,2-Dichlorobenzene, for extraction analysis, Reag. Ph. Eur., ≥99% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
From £ 18.50 per Litre (ex VAT)
View product
Aluminum oxide Calcined, powder, primarily α-phase, 100-325 mesh, ≥99%
Fluka
-Chromatography
-Chemicals
-Adsorbents
Aluminum oxide, Calcined, powder, primarily α-phase, 100-325 mesh, ≥99%, Container Type: PLASTIC BOTTLE