Acetonitrile Biotech Grade, dried (max. 10ppm H2O)
Burdick & Jackson
-Anhydrous Solvents
-Chemicals
Acetonitrile, Biotech Grade, dried (max. 10ppm H2O), Container Type: STAINLESS STEEL CAN
From £29.53 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34894 |
|---|---|
| CAS Number | 109-66-0 |
| MDL Number | MFCD00009498 |
| Empirical Formula | C5H12 |
| Molecular Weight | 72.15 g/mol |
| HS Code | 29011000 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 33% | £89.92 | £35.97 |
| 12+ | 35% | £87.24 | £34.89 |
| 36+ | 37% | £84.55 | £33.82 |
| 72+ | 45% | £73.82 | £29.53 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 109-66-0 |
| Empirical Formula | C5H12 |
| Boiling Point | 36 - 37 °C |
| Product Density | 0.631 g/cm3 |
| Flash Point | -35 °C |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99 % |
Pentane
CHROMASOLV™ AMD, ≥99%
Container Type: GLASS BOTTLE
C5H12
Paraformaldehyde, reagent grade, crystalline, Container Type: POLY BOTTLE
Hydrogen peroxide solution, 50 wt. % in H2O, stabilized, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Celite® S, Filter aid, dried, untreated, Container Type: FIBERBOARD BOX
ORIGINAL NAME: Ionisation buffer Solution for AAS and ICP Certified Reference Material, 2% Cesium (Cs) in HNO3 1% /ORIGINAL NAME. Ionisation buffer Solution for AAS and ICP Certified Reference Material, 2% Cesium (Cs) in HNO3 1% Container Type: PLASTIC BOTTLE Packaging Size: 500ML
2′,7′-Dichlorofluorescein solution, Indicator, ready-to-use, Container Type: GLASS BOTTLE
Urea, Reagent Grade, ≥99.5%, pellets, Container Type: POLY BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required