Acetonitrile CHROMASOLV™, for HPLC, for UV, ≥99.9% (GC)
From £54.03 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34888 |
|---|---|
| CAS Number | 75-05-8 |
| MDL Number | MFCD00001878 |
| Molecular Weight | 41.05 g/mol |
| Synonyms | ACN; Methyl cyanide |
| HS Code | 29269070 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Riedel-de Haen |
Tiered Pricing - 34888-4X4L
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 28% | £1,037.31 | £64.83 |
| 12+ | 30% | £1,008.50 | £63.03 |
| 36+ | 32% | £979.68 | £61.23 |
| 72+ | 40% | £864.43 | £54.03 |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 75-05-8 |
| Boiling Point | 81.6 °C |
| Product Density | 0.7857 g/cm3 |
| Flash Point | 6 °C |
| Synonyms | ACN; Methyl cyanide |
Safety Information
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.9 % |
Description
Acetonitrile
CHROMASOLV™, for HPLC, for UV, ≥99.9% (GC)
Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN
Danger
GHS07+GHS08+GHS02
H370+H319+H302+H332+H225
P280+P271+P270+P264+P260+P243+P242+P241+P240+P233+P210
ACN; Methyl cyanide
Data Sheets
Recently Viewed
Sodium carbonate concentrate for 1L standard solution, 0.05 M Na2CO3 (0.1N)
Fluka
-Certified Reference Materials
-Wet Chemistry
-Sodium carbonate
-Chemicals
-Buffer & Volumetric Solutions
Sodium carbonate concentrate, for 1L standard solution, 0.05 M Na2CO3 (0.1N), Container Type: AMPOULE
From £ 34.23 Each (ex VAT)
View product
N,N-Bis(carboxymethyl)-DL-alanine trisodium salt for complexometry, ≥90.0%
Fluka
-Wet Chemistry
-Chemicals
-Buffer & Volumetric Solutions
N,N-Bis(carboxymethyl)-DL-alanine trisodium salt, for complexometry, ≥90.0%, Container Type: PLASTIC BOTTLE, Packaging Size: 100G
£120.03 (ex VAT)
View product
Chloroform Anhydrous stabilised with amylene over molecular sieve,
Riedel-de Haën
-Anhydrous Solvents
-Chemicals
Chloroform Anhydrous stabilised with amylene over molecular sieve, <0.0025% H2O , Container Type: Septum Sealed Bottle