Ethyl acetate CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, 99.9%
Riedel-de Haen
-Wet Chemistry
-Chemicals
-High Purity Solvents
Ethyl acetate, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, 99.9%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £12.47 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34885 |
|---|---|
| CAS Number | 67-56-1 |
| MDL Number | MFCD00004595 |
| Molecular Weight | 32.04 g/mol |
| Synonyms | Methyl alcohol |
| HS Code | 29051100 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 33% | £15.20 | £15.20 |
| 12+ | 35% | £14.74 | £14.74 |
| 36+ | 37% | £14.29 | £14.29 |
| 72+ | 45% | £12.47 | £12.47 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 67-56-1 |
| Boiling Point | 64 - 65 °C |
| Product Density | 0.79 g/cm3 |
| Flash Point | 11 °C |
| Synonyms | Methyl alcohol |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.9 % |
Methanol
CHROMASOLV™, gradient grade, for HPLC, ≥99.9%
Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN
Danger
GHS08+GHS02
H370+H225
P210+P233+P240+P241+P242+P243+P260+P264+P270+P280
Methyl alcohol
Acetone Anhydrous, <0.0050% H2O, Container Type: Septum Sealed Bottle
Potassium nitrate, TraceSELECT™, for trace analysis, ≥99.995% (metals basis), Container Type: Plastic Bottle
9300 16-PORT MANIFOLD EA, Container Type: Fiberboard Box
Triethyl orthoformate, Reagent Grade, 98%, Container Type: STAINLESS STEEL CAN, Packaging Size: 20L
9948 Bulk Silica C18, 10 grams, Container Type: Fiberboard Box
Sodium sulfate, Reagent Grade, ≥99.0%, Container Type: FIBER DRUM
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required