-
-
-
C7H16
Heptane CHROMASOLV™, for HPLC, ≥99%
From £22.37 Each (ex VAT)1
| Product Code | 34873 |
|---|---|
| CAS Number | 142-82-5 |
| MDL Number | MFCD00009544 |
| Empirical Formula | C7H16 |
| Molecular Weight | 100.2 g/mol |
| Synonyms | n-Heptane, Heptanes |
| HS Code | 29011000 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Riedel-de Haen |
Tiered Pricing - 34873-2.5L-M
| Qty | Discount | Price | Price per Each |
|---|---|---|---|
| 4+ | 70% | £67.12 | £67.12 |
| 12+ | 75% | £55.93 | £55.93 |
| 36+ | 85% | £33.56 | £33.56 |
| 72+ | 90% | £22.37 | £22.37 |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 142-82-5 |
| Empirical Formula | C7H16 |
| Boiling Point | 98.2 - 98.4 °C |
| Product Density | 0.69 g/cm3 |
| Flash Point | -4 °C |
| Synonyms | n-Heptane, Heptanes |
Safety Information
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.0 % |
Description
Heptane
CHROMASOLV™, for HPLC, ≥99%
Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN
Danger
GHS02+GHS08+GHS07
H336+H315+H304+H225
P210+P233+P240+P241+P242+P243+P261+P264+P271+P280
n-Heptane, Heptanes
C7H16
Data Sheets
Recently Viewed
Methylcyclohexane Anhydrous,
Riedel-de Haën
-Anhydrous Solvents
-Chemicals
Methylcyclohexane Anhydrous, <0.0005% H2O , Container Type: Septum Sealed Bottle
From £ 0.26 per Milliletre (ex VAT)
View product
Urea ACS reagent, 99.0-100.5%
Fluka
-Chemicals
-Organics
Urea, ACS reagent, 99.0-100.5%, Container Type: POLY BOTTLE
From £ 0.06 per Gram (ex VAT)
View product
Triethylene glycol dimethyl ether Reagent Grade, 99%
Honeywell
-Chemicals
-Performance Grade Solvents
Triethylene glycol dimethyl ether, Reagent Grade, 99%, Container Type: GLASS BOTTLE, Packaging Size: 250G