Hexane CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥95%
Riedel-de Haen
-Wet Chemistry
-Chemicals
-High Purity Solvents
Hexane, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥95%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £0.25 per Milliletre (ex VAT)1
| Product Code | 34871 |
|---|---|
| CAS Number | 71-23-8 |
| MDL Number | MFCD00002941 |
| Molecular Weight | 60.1 g/mol |
| Synonyms | Propyl alcohol |
| HS Code | 29051200 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Milliletre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 28% | £30.15 | £0.30 |
| 12+ | 30% | £29.32 | £0.29 |
| 36+ | 32% | £28.48 | £0.28 |
| 72+ | 40% | £25.13 | £0.25 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 71-23-8 |
| Boiling Point | 96 - 98 °C |
| Product Density | 0.803 - 0.804 g/cm3 |
| Flash Point | 21 °C |
| Synonyms | Propyl alcohol |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.9 % |
1-Propanol
CHROMASOLV™, for HPLC, ≥99.9%
Container Type: GLASS BOTTLE
Danger
GHS07+GHS02+GHS05
H226+H318+H336
P280+P271+P261+P243+P242+P241+P240+P233+P210
Propyl alcohol
Methyl tert-Butyl Ether Anhydrous, <0.0050% H2O, Container Type: Septum Sealed Bottle
Propan-1-ol Anhydrous, <0.0050% H2O, Container Type: Septum Sealed Bottle
Triethylammonium phosphate solution, BioUltra, ~1.0 M in H2O, Container Type: GLASS BOTTLE
Silicon dioxide, ~99%, 0.5-10 μm (approx. 80% between 1-5 μm), Container Type: PLASTIC BOTTLE
Sodium hydroxide solution, 50-52% in water, eluent for IC, Container Type: PLASTIC BOTTLE
2,2,4-Trimethylpentane, CHROMASOLV™, for HPLC, ≥99%, Container Type: GLASS BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required