Sodium hydroxide solution Volumetric, 5.0 M NaOH (5.0N)
Fluka
-Wet Chemistry
-Sodium hydroxide
-Chemicals
-Buffer & Volumetric Solutions
Sodium hydroxide solution, Volumetric, 5.0 M NaOH (5.0N), Container Type: GLASS BOTTLE
From £14.28 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34866 |
|---|---|
| CAS Number | 108-88-3 |
| MDL Number | MFCD00008512 |
| Empirical Formula | C7H8 |
| Molecular Weight | 92.14 g/mol |
| HS Code | 29023000 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 33% | £17.40 | £17.40 |
| 12+ | 35% | £16.88 | £16.88 |
| 36+ | 37% | £16.36 | £16.36 |
| 72+ | 45% | £14.28 | £14.28 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 108-88-3 |
| Empirical Formula | C7H8 |
| Boiling Point | 110.6 °C |
| Product Density | 0.867 g/cm3 |
| Flash Point | 4 °C |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.9 % |
Toluene
CHROMASOLV™, for HPLC, 99.9%
Container Type: GLASS BOTTLE
Danger
GHS02+GHS08+GHS07
H225+H304+H315+H336+H361+H373
P280+P271+P264+P260+P243+P242+P241+P240+P233+P210+P202+P201
C7H8
Sold Until end of Stock
EDTA disodium salt concentrate, for 1L standard solution, 0.1 M EDTA-Na2, for complexometry, Container Type: AMPOULE, Packaging Size: 6X1EA
Iron(III) chloride hexahydrate, Reagent Grade, chunks, ≥98%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
2-Methylbutane, Puriss. p.a., ≥99.5% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required