Hexane CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥95%
Riedel-de Haen
-Wet Chemistry
-Chemicals
-High Purity Solvents
Hexane, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥95%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £10.10 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34858 |
|---|---|
| CAS Number | 141-78-6 |
| MDL Number | MFCD00009171 |
| Empirical Formula | C4H8O2 |
| Molecular Weight | 88.11 g/mol |
| Synonyms | EtOAc |
| HS Code | 29153100 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 33% | £369.03 | £12.30 |
| 12+ | 35% | £358.01 | £11.93 |
| 36+ | 37% | £347.00 | £11.57 |
| 72+ | 45% | £302.93 | £10.10 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 141-78-6 |
| Empirical Formula | C4H8O2 |
| Boiling Point | 77 °C |
| Product Density | 0.901 g/cm3 |
| Flash Point | -4 °C |
| Synonyms | EtOAc |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.7 % |
Ethyl acetate
CHROMASOLV™, for HPLC, ≥99.7%
Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN
Danger
GHS07+GHS02
H336+H319+H225
P210+P233+P240+P241+P242+P243+P261+P264+P271+P280
EtOAc
C4H8O2
Aluminum oxide, Type WN-6, Neutral, Activity Grade Super I, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Bromocresol green indicator, Reag. Ph. Eur., Container Type: GLASS BOTTLE, Packaging Size: 5G
Magnesium sulfate, Reagent Grade, anhydrous, ≥99.5%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
ORIGINAL NAME: Potassium phosphate buffer concentrate pH 5.8 Dissolution Media Concentrate, Dilute to 6L to conform to USP & EP, /ORIGINAL NAME., Potassium phosphate buffer concentrate pH 5.8, Dissolution Media Concentrate, Dilute to 6L to conform to USP & EP, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Sodium thiosulfate, Purum p.a., Anhydrous, ≥98.0% (RT), Container Type: PAPER / POLY BAG
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required