Hexane CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥95%
Riedel-de Haen
-Wet Chemistry
-Chemicals
-High Purity Solvents
Hexane, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥95%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £22.97 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34817 |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00147202 |
| Synonyms | Methylidyne Trichloride; Trichloromethane |
| HS Code | 38220000 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 54% | £140.89 | £35.22 |
| 12+ | 57% | £131.70 | £32.93 |
| 36+ | 60% | £122.51 | £30.63 |
| 72+ | 70% | £91.88 | £22.97 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| Boiling Point | 60 °C |
| Product Density | 1.350 g/cm3 |
| Flash Point | 100 °C |
| Synonyms | Methylidyne Trichloride; Trichloromethane |
| Property | Value |
|---|
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Working Medium K Medium for volumetric one-component Karl Fischer titration in aldehydes and ketones (methanol free)
/ORIGINAL NAME.
HYDRANAL™ - Working Medium K
Medium for volumetric one-component Karl Fischer titration in aldehydes and ketones (methanol free)
Container Type: GLASS BOTTLE
Methylidyne Trichloride; Trichloromethane
Ethyl Acetate Anhydrous over molecular sieve, <0.0025% H2O, Container Type: Septum Sealed Bottle
Nitric acid, Semiconductor grade (Honeywell 17818), ≥65%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Ethanol (Untaxed), CHROMASOLV™ G, for gradient elution, absolute, ≥99.9%, for license holders only, Container Type: GLASS BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required