HYDRANAL™ – Solvent Oil Medium for volumetric two-component Karl Fischer titration in non-polar subs
From £20.33 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34749 |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00147197 |
| Synonyms | Hexyl Alcohol |
| HS Code | 38220000 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Fluka |
Tiered Pricing - 34749-6X1L
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 54% | £187.07 | £31.18 |
| 12+ | 57% | £174.87 | £29.15 |
| 36+ | 60% | £162.67 | £27.11 |
| 72+ | 70% | £122.00 | £20.33 |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| Boiling Point | 63 °C |
| Product Density | 0.830 g/cm3 |
| Flash Point | 17 °C |
| Synonyms | Hexyl Alcohol |
Safety Information
| Property | Value |
|---|
Description
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Solvent Oil Medium for volumetric two-component Karl Fischer titration in non-polar substances, fats and oils (methanol-hexanol-based)
/ORIGINAL NAME.
HYDRANAL™ - Solvent Oil
Medium for volumetric two-component Karl Fischer titration in non-polar substances, fats and oils (methanol-hexanol-based)
Container Type: GLASS BOTTLE
Hexyl Alcohol
Data Sheets
Recently Viewed
Acetonitrile CHROMASOLV™ NMR, for LC-NMR, ≥99.9% (GC)
Riedel-de Haen
-Chromatography
-Chemicals
-High Purity Solvents
Acetonitrile, CHROMASOLV™ NMR, for LC-NMR, ≥99.9% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
From £ 70.95 per Litre (ex VAT)
View product
Magnesium oxide Purum p.a., heavy, ≥98.0% (based on calcined substance, KT)
Honeywell
-Wet Chemistry
-Chemicals
-Essential Salts
Magnesium oxide, Purum p.a., heavy, ≥98.0% (based on calcined substance, KT), Container Type: PLASTIC BOTTLE