(±)-α-Methoxyphenylacetic acid for gravimetric determination of Na, ≥99.0% (T)
Fluka
-Analytical Reagents
-Chemicals
(±)-α-Methoxyphenylacetic acid, for gravimetric determination of Na, ≥99.0% (T), Container Type: GLASS BOTTLE
From £4.02 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34741 |
|---|---|
| CAS Number | 67-56-1 |
| MDL Number | MFCD00004595 |
| Molecular Weight | 32.04 g/mol |
| Synonyms | Methyl Alcohol |
| HS Code | 29051100 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 54% | £15.42 | £6.17 |
| 12+ | 57% | £14.42 | £5.77 |
| 36+ | 60% | £13.41 | £5.36 |
| 72+ | 70% | £10.06 | £4.02 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 67-56-1 |
| Boiling Point | 64 - 65 °C |
| Product Density | 0.79 g/cm3 |
| Flash Point | 11 °C |
| Synonyms | Methyl Alcohol |
| Property | Value |
|---|
HYDRANAL™ - Methanol dry
Medium for volumetric one-component Karl Fischer titration
Container Type: GLASS BOTTLE
Methyl Alcohol
3-Aminoquinoline, Matrix substance for MALDI-MS, ≥99.0% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
9930 96 Well plate w/100mg CQAX, Container Type: Fiberboard Box
n-Heptane 95% Anhydrous over molecular sieve, <0.0005% H2O , Container Type: Septum Sealed Bottle
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required