Acetonitrile Biotech Grade, dried (max. 10ppm H2O)
Burdick & Jackson
-Anhydrous Solvents
-Chemicals
Acetonitrile, Biotech Grade, dried (max. 10ppm H2O), Container Type: STAINLESS STEEL CAN
From £13.34 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 34730 |
|---|---|
| MDL Number | MFCD01867183 |
| Synonyms | Ethyl Alcohol |
| HS Code | 38220000 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 59% | £131.25 | £21.87 |
| 12+ | 62% | £121.64 | £20.27 |
| 36+ | 65% | £112.04 | £18.67 |
| 72+ | 75% | £80.03 | £13.34 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| Boiling Point | 75 °C |
| Product Density | 0.895 g/cm3 |
| Flash Point | 12 °C |
| Synonyms | Ethyl Alcohol |
| Property | Value |
|---|
HYDRANAL™ - Solvent E
Medium for volumetric two-component Karl Fischer titration (ethanol-based)
Container Type: GLASS BOTTLE
Ethyl Alcohol
Polyphosphoric acid, ~105% H3PO4 basis, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Potassium fluoride, Purified, ≥99%, Container Type: PAPER / PLASTIC BAG
ORIGINAL NAME: Buffer solution pH 7.0 (20 °C) Potassium dihydrogen phosphate / disodium hydrogen phosphate, traceable to SRM from NIST, with fungicide, /ORIGINAL NAME., Buffer solution pH 7.0 (20 °C), Potassium dihydrogen phosphate / disodium hydrogen phosphate, traceable to SRM from NIST, with fungicide, Container Type: PLASTIC BOTTLE
ORIGINAL NAME: Buffer solution pH 7.0 (20 °C) Green colored, potassium dihydrogen phosphate / disodium hydrogen phosphate, with fungicide, /ORIGINAL NAME., Buffer solution pH 7.0 (20 °C), Green colored, potassium dihydrogen phosphate / disodium hydrogen phosphate, with fungicide, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Benzene Anhydrous, <0.0010% H2O, Container Type: Septum Sealed Bottle
9958 Bulk Silica, 1kg, Container Type: Plastic Pail
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required