-
-
-
H5NO
Ammonium hydroxide solution 28% NH3 in H2O, ≥99.99% trace metals basis
From £ per (ex VAT)1
| Product Code | 338818 |
|---|---|
| CAS Number | 1336-21-6 |
| MDL Number | MFCD00066650 |
| Empirical Formula | H5NO |
| Molecular Weight | 35.05 g/mol |
| Synonyms | Ammonia aqueous; Ammonia water |
| HS Code | 28142000 |
| Country of Origin | ES |
| Brand | Honeywell |
Properties
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Honeywell |
| CAS Number | 1336-21-6 |
| Empirical Formula | H5NO |
| Boiling Point | 32 °C |
| Product Density | 0.89 g/cm3 |
| Synonyms | Ammonia aqueous; Ammonia water |
Safety Information
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | 28.0 - 30.0 % |
Description
Ammonium hydroxide solution
28% NH3 in H2O, ≥99.99% trace metals basis
Container Type: GLASS BOTTLE
Danger
GHS05+GHS07
H314+H335
P280+P271+P264+P261
Ammonia aqueous; Ammonia water
H5NO