Toluene CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥99.9%
Riedel-de Haen
-Wet Chemistry
-Top Runners
-Chemicals
-High Purity Solvents
Toluene, CHROMASOLV™ Plus, for HPLC, ≥99.9%, Container Type: GLASS BOTTLE
From £12.91 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 33539 |
|---|---|
| CAS Number | 67-63-0 |
| MDL Number | MFCD00011674 |
| Empirical Formula | C3H8O |
| Molecular Weight | 60.11 g/mol |
| Synonyms | sec-Propyl alcohol; IPA; Isopropanol; Isopropyl alcohol |
| HS Code | 29051200 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 42% | £99.85 | £16.64 |
| 12+ | 44% | £96.40 | £16.07 |
| 36+ | 46% | £92.96 | £15.49 |
| 72+ | 55% | £77.47 | £12.91 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 67-63-0 |
| Empirical Formula | C3H8O |
| Boiling Point | 77 - 83 °C |
| Product Density | 0.784 - 0.786 g/cm3 |
| Flash Point | 12 °C |
| Synonyms | sec-Propyl alcohol; IPA; Isopropanol; Isopropyl alcohol |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.8 % |
2-Propanol
Puriss. p.a., ACS Reagent, Reag. ISO, Reag. Ph. Eur., ≥99.8% (GC)
Container Type: PLASTIC BOTTLE
sec-Propyl alcohol; IPA; Isopropanol; Isopropyl alcohol
C3H8O
ORIGINAL NAME: Ethanol (Untaxed) Purum, fine spirit, denaturated with 2% 2-butanone, F25 MEK1, ~96% (based on denaturant-free substance), for license holders only, /ORIGINAL NAME., Ethanol (Untaxed), Purum, fine spirit, denaturated with 2% 2-butanone, F25 MEK1, ~96% (based on denaturant-free substance), for license holders only, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Ethyl acetate, Puriss. p.a., ACS Reagent, Reag. ISO, Reag. Ph. Eur., ≥99.5% (GC), Container Type: Returnable Stainless Steel Drum
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Sodium tartrate dihydrate Test substance for volumetric Karl Fischer titration (water content ~15.66%, exact value on report of analysis) /ORIGINAL NAME. HYDRANAL™ - Sodium tartrate dihydrate Test substance for volumetric Karl Fischer titration (water content ~15.66%, exact value on report of analysis) Container Type: PLASTIC BOTTLE Packaging Size: 100G
31068 2,500 LT GLASS BOTTLE BROMPHENOLBLAULOESUNG FUER PANPEHA- INDIKATORPAPIER, Container Type: Glass Bottle
Hydrochloric acid min. 37 %, puriss. p.a.,for determination of mercury, Reag. ISO, Reag. Ph. Eur., Container Type: Plastic Bottle
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required