tert-Butyl Methyl Ether Assay ≥99% (GC)
Honeywell
-Chemicals
-Performance Grade Solvents
tert-Butyl Methyl Ether, Assay ≥99% (GC), Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEELDRUM
From £122.84 per Kilogram (ex VAT)1
| Product Code | 33517H |
|---|---|
| CAS Number | 108-95-2 |
| Molecular Weight | 94.11 g/mol |
| HS Code | 29071100 |
| Country of Origin | DE |
| Brand | Fluka |
| Qty | Discount | Price | Price per Kilogram |
|---|---|---|---|
| 4+ | 42% | £158.33 | £158.33 |
| 12+ | 44% | £152.87 | £152.87 |
| 36+ | 46% | £147.41 | £147.41 |
| 72+ | 55% | £122.84 | £122.84 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Fluka |
| CAS Number | 108-95-2 |
| Boiling Point | 181.1 °C |
| Product Density | 1.05 g/cm3 |
| Flash Point | 79 °C |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | 99.0 - 100.5 % |
Phenol
puriss. p.a., ACS reagent, reag. Ph. Eur., 99.0-100.5%
Container Type: POLY BOTTLE
Danger
GHS05+GHS08+GHS06
H227+H301+H311+H331+H314+H341+H373
P280+P271+P270+P264+P260+P210+P202+P201
ORIGINAL NAME: Acetonitrile 50%, Water 47.5 % and Trifluoroacetic acid 2.5% LabReady™ Solvent Blend, for mass spectrometry, /ORIGINAL NAME., Acetonitrile 50%, Water 47.5 % and Trifluoroacetic acid 2.5%, LabReady™ Solvent Blend, for mass spectrometry, Container Type: GLASS BOTTLE
ORIGINAL NAME: Aluminum sulfate hydrate Puriss., meets analytical specification of BP, Ph. Eur., 100-110%, 51.0-59.0% Al2(SO4)3 basis, /ORIGINAL NAME., Aluminum sulfate hydrate, Puriss., meets analytical specification of BP, Ph. Eur., 100-110%, 51.0-59.0% Al2(SO4)3 basis, Container Type: PLASTIC BOTTLE
Chloroform, Puriss. p.a., Reag. ISO, Reag. Ph. Eur., 99.0-99.4% (GC), Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN
Glycine, puriss. p.a., Reag. Ph. Eur., buffer substance, 99.7-101% (calc. to the dried substance), Container Type: FIBERBOARD BOX
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required