tert-Butyl Methyl Ether Assay ≥99% (GC)
Honeywell
-Chemicals
-Performance Grade Solvents
tert-Butyl Methyl Ether, Assay ≥99% (GC), Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEELDRUM
From £31.88 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 33463 |
|---|---|
| CAS Number | 108-10-1 |
| MDL Number | MFCD00008938 |
| Empirical Formula | C6H12O |
| Molecular Weight | 100.16 g/mol |
| Synonyms | Isobutyl methyl ketone; Isopropylacetone; MIBK; Methyl isobutyl ketone |
| HS Code | 29141300 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 28% | £229.55 | £38.26 |
| 12+ | 30% | £223.17 | £37.20 |
| 36+ | 32% | £216.80 | £36.13 |
| 72+ | 40% | £191.29 | £31.88 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 108-10-1 |
| Empirical Formula | C6H12O |
| Boiling Point | 115 - 117 °C |
| Product Density | 0.8 g/cm3 |
| Flash Point | 14 °C |
| Synonyms | Isobutyl methyl ketone; Isopropylacetone; MIBK; Methyl isobutyl ketone |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99 % |
4-Methyl-2-pentanone
Puriss. p.a., ACS Reagent, Reag. Ph. Eur., for extraction analysis, ≥99%
Container Type: GLASS BOTTLE
Danger
GHS07+GHS02
H335+H332+H225
P261+P271+P280+P243+P210+P233+P240+P241+P242
Isobutyl methyl ketone; Isopropylacetone; MIBK; Methyl isobutyl ketone
C6H12O
Sold Until end of Stock
Toluene, Puriss. p.a., ACS Reagent, Reag. ISO, Reag. Ph. Eur., ≥99.7% (GC), Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required