Tetrahydrofuran Puriss. p.a.
Burdick & Jackson
-Chemicals
-Performance Grade Solvents
Tetrahydrofuran, Puriss. p.a., Container Type: METAL DRUM
From £26.65 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 33407 |
|---|---|
| CAS Number | 78-93-3 |
| MDL Number | MFCD00011648 |
| Empirical Formula | C4H8O |
| Molecular Weight | 72.11 g/mol |
| Synonyms | Ethyl methyl ketone; MEK; Methyl ethyl ketone |
| HS Code | 29141200 |
| Country of Origin | Under Review |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 28% | £31.98 | £31.98 |
| 12+ | 30% | £31.09 | £31.09 |
| 36+ | 32% | £30.20 | £30.20 |
| 72+ | 40% | £26.65 | £26.65 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 78-93-3 |
| Empirical Formula | C4H8O |
| Boiling Point | 79 - 81 °C |
| Product Density | 0.805 g/cm3 |
| Flash Point | -4 °C |
| Synonyms | Ethyl methyl ketone; MEK; Methyl ethyl ketone |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.5 % |
2-Butanone
Puriss. p.a., ACS Reagent, Reag. Ph. Eur., ≥99.5% (GC)
Container Type: GLASS BOTTLE
Danger
GHS07+GHS02
H225+H319+H336
P280+P271+P264+P261+P243+P242+P241+P240+P233+P210
Ethyl methyl ketone; MEK; Methyl ethyl ketone
C4H8O
Activated Charcoal, Norit® RB4C, steam activated, rod, for the purification of gas, Container Type: PLASTIC BOTTLE
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Water Standard KF-Oven 220-230°C Standard for Karl Fischer oven check (water content ~5.55%, exact value on report of analysis), /ORIGINAL NAME., HYDRANAL™ - Water Standard KF-Oven 220-230°C, Standard for Karl Fischer oven check (water content ~5.55%, exact value on report of analysis), Container Type: GLASS BOTTLE
Acetic anhydride, Puriss. p.a., ACS Reagent, Reag. ISO, Reag. Ph. Eur., ≥99% (GC), Container Type: PLASTIC BOTTLE
1-Butanol, Puriss. p.a., ACS Reagent, Reag. ISO, Reag. Ph. Eur., ≥99.5% (GC), Container Type: PLASTIC BOTTLE
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Humidity absorber Drying agent for air and gases for Karl Fischer titration (with indicator) /ORIGINAL NAME. HYDRANAL™ - Humidity absorber Drying agent for air and gases for Karl Fischer titration (with indicator) Container Type: PLASTIC BOTTLE Packaging Size: 1KG
Tetrahydrofuran, Puriss. p.a., contains 250 ppm BHT as inhibitor, ACS Reagent, Reag. Ph. Eur., ≥99.9%, Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN, Packaging Size: 7L
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required