Sodium hydroxide solution Volumetric, 5.0 M NaOH (5.0N)
Fluka
-Wet Chemistry
-Sodium hydroxide
-Chemicals
-Buffer & Volumetric Solutions
Sodium hydroxide solution, Volumetric, 5.0 M NaOH (5.0N), Container Type: GLASS BOTTLE
From £20.14 per Kilogram (ex VAT)1
| Product Code | 33065 |
|---|---|
| CAS Number | 71-36-3 |
| MDL Number | MFCD00002964 |
| Empirical Formula | C4H10O |
| Molecular Weight | 74.12 g/mol |
| Synonyms | n-Butanol; Butyl alcohol |
| HS Code | 29051300 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Kilogram |
|---|---|---|---|
| 4+ | 28% | £725.16 | £24.17 |
| 12+ | 30% | £705.01 | £23.50 |
| 36+ | 32% | £684.87 | £22.83 |
| 72+ | 40% | £604.30 | £20.14 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| CAS Number | 71-36-3 |
| Empirical Formula | C4H10O |
| Boiling Point | 119 °C |
| Product Density | 0.81 g/cm3 |
| Flash Point | 35 °C |
| Synonyms | n-Butanol; Butyl alcohol |
| Property | Value |
|---|---|
| Assay | min. 99.5 % |
1-Butanol
Puriss. p.a., ACS Reagent, Reag. ISO, Reag. Ph. Eur., ≥99.5% (GC)
Container Type: PLASTIC BOTTLE
n-Butanol; Butyl alcohol
C4H10O
ORIGINAL NAME: HYDRANAL™ - Humidity absorber Drying agent for air and gases for Karl Fischer titration (with indicator) /ORIGINAL NAME. HYDRANAL™ - Humidity absorber Drying agent for air and gases for Karl Fischer titration (with indicator) Container Type: PLASTIC BOTTLE Packaging Size: 1KG
Tetrahydrofuran, Puriss. p.a., contains 250 ppm BHT as inhibitor, ACS Reagent, Reag. Ph. Eur., ≥99.9%, Container Type: RETURNABLE STAINLESS STEEL CAN, Packaging Size: 7L
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required