(±)-α-Methoxyphenylacetic acid for gravimetric determination of Na, ≥99.0% (T)
Fluka
-Analytical Reagents
-Chemicals
(±)-α-Methoxyphenylacetic acid, for gravimetric determination of Na, ≥99.0% (T), Container Type: GLASS BOTTLE
From £6.30 per Litre (ex VAT)1
| Product Code | 32299 |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00081849 |
| Synonyms | Petroleum benzin |
| HS Code | 27101225 |
| Country of Origin | Varies |
| Brand | Riedel-de Haen |
| Qty | Discount | Price | Price per Litre |
|---|---|---|---|
| 4+ | 28% | £1,473.12 | £7.55 |
| 12+ | 30% | £1,432.20 | £7.34 |
| 36+ | 32% | £1,391.28 | £7.13 |
| 72+ | 40% | £1,227.60 | £6.30 |
| Property | Value |
|---|---|
| Brand | Riedel-de Haen |
| Boiling Point | 40 - 60 °C |
| Product Density | 0.65 g/cm3 |
| Flash Point | -30 °C |
| Synonyms | Petroleum benzin |
| Property | Value |
|---|
ORIGINAL NAME: Petroleum ether Puriss. p.a., ACS Reagent, Reag. ISO, low boiling point hydrogen treated naphtha, bp≥ 90% 40-60 °C (≥ 90%)
/ORIGINAL NAME.
Petroleum ether
Puriss. p.a., ACS Reagent, Reag. ISO, low boiling point hydrogen treated naphtha, bp≥ 90% 40-60 °C (≥ 90%)
Container Type: GLASS BOTTLE
Petroleum benzin
Dimethyl sulfoxide, Puriss. p.a., dried, ≤0.02% water, Container Type: GLASS BOTTLE
Ethanol (Untaxed), Purum, absolute alcohol, without additive, A15, ≥99.8%, for license holders only, Container Type: PLASTIC BOTTLE
ORIGINAL NAME: Ethanol (Untaxed) Purum, absolute ethanol, denaturated with 1% cyclohexane, A15 CYCLO1, ≥99.8% (based on denaturant-free substance), for license holders only, /ORIGINAL NAME., Ethanol (Untaxed), Purum, absolute ethanol, denaturated with 1% cyclohexane, A15 CYCLO1, ≥99.8% (based on denaturant-free substance), for license holders only, Container Type: PLASTIC BOTTLE
1,2-Dichlorobenzene, for extraction analysis, Reag. Ph. Eur., ≥99% (GC), Container Type: GLASS BOTTLE
Aluminum oxide, Calcined, powder, primarily α-phase, 100-325 mesh, ≥99%, Container Type: PLASTIC BOTTLE
You need to log in to continue
Use our quick order functionality when you know the SKU of the products you are looking to purchase to add them to your basket quickly.
Save time by uploading from Excel. Simply have a column for product codes and another column for quantity required